Jubileusz 100-lecia Przeglądu Geodezyjnego
Na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich kol. Janusza Walo, przedstawiciele SGP Oddziału w Lublinie 10 września 2024 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wzięli udział w konferencji z okazji 100-lecia czasopisma naukowo-technicznego Przegląd Geodezyjny nt. „Czasopisma naukowo-techniczne i ich rola w popularyzacji badań naukowych i prac rozwojowych w środowisku inżynierów i w kształceniu zawodowym” na przykładzie Przeglądu Geodezyjnego w 100-lecie jego istnienia.
Przegląd Geodezyjny jako czasopismo naukowo-techniczne wydawane jest od sierpnia 1924 r. Przed wojną jako Przegląd Mierniczy, a od czasów powojennych jako Przegląd Geodezyjny. Wydawanie Przeglądu Mierniczego zbiegło się z pracami ówczesnego Ministerstwa Robót Publicznych, związanych z projektem pierwszej ustawy o mierniczych przysięgłych, z której wyłoniła się między innymi myśl przewodnia o szkolnictwie mierniczym i ogólnie mierniczym jako zawodzie mierniczego, jako reprezentanta nowoczesnej techniki, wiedzy prawnej i etyki obywatelskiej. Po II wojnie światowej w grudniu 1945 r. wznowiono wydawanie Przeglądu Mierniczego pod zmienionym tytułem Przegląd Geodezyjny. Było to bowiem czasopismo poświęcone szerzej rozumianej geodezji, kartografii i fotogrametrii.
Jubileusz 100-lecia Przeglądu Geodezyjnego był szczególną okazją do uhonorowania redaktorów, byłych i obecnych, którzy wnieśli niezwykły wkład w wydawanie czasopisma nieprzerwanie od 100 lat. Ich regularna praca redaktorska sprawia, że czasopismo cieszy się dużym zainteresowaniem środowiska geodezyjnego, co znajduje odzwierciedlenie w jego prenumeracie. Świadczy to o atrakcyjności czasopisma i treści w nim zawartych.